Kolacja to posiłek zwieńczający dzień, często celebrowany z najbliższą osobą. Przygotowana od serca kolacja jest też świetną okazją na randkę. Bywa również tak, że po ciężkim nie mamy siły i czasu na zrobienie kolacji nawet dla siebie samych. Wiele osób wieczorami podjada również niezdrowe przekąski, rekompensując sobie całodniowe trzymanie diety. Jak wprowadzić zdrowe nawyki do naszego planu dnia i zadbać o to, by kolacja była pyszna i zdrowa? Zdecydowanie warto spróbować i polubić kolacje na ciepło. Sprawdźmy, jak je przygotować.
Wiele osób, zwłaszcza pracujących na etacie, w dużych miastach, jada nieregularnie, rano zapominając o śniadaniu, w przerwie lunchowej w pracy jedząc szybki, nieprzemyślany posiłek i “nadrabiając” wieczorami bilans kaloryczny obfitymi posiłkami lub, co gorsza, fast foodami i słodyczami. Taki system, zwłaszcza w połączeniu z siedzącym trybem życia, może w krótkim czasie doprowadzić do nadwagi i problemów zdrowotnych. Jak zadbać o codzienną dietę, wiedząc, że nie znajdziemy czasu na pięć posiłków dziennie i wyliczanie kalorii? Spróbujmy oprzeć dzienny jadłospis na pysznym śniadaniu, lunchu w pracy i obiadokolacji, która, przygotowana w przemyślany sposób pozwoli nam zapomnieć o wieczornych wyrzutach sumienia związanych z nieprzemyślanym łakomstwem. Potrzeba podjadania słodyczy i innych przekąsek wynika często z sygnałów organizmu, który daje nam znać, że potrzebuje magnezu, potasu, witaminy C, witamin z grupy B lub cynku, a także węglowodanów lub glukozy. Zadbanie o odpowiedni do naszych potrzeb poziom kalorii i składników odżywczych z dobrych, zdrowych i pełnowartościowych źródeł pomoże nam unormować dietę, nawet przy dużym zabieganiu. Ciepły posiłek zaspokaja apetyt lepiej, niż zimne potrawy. Obiadokolacje na ciepło przygotowywane po powrocie z pracy pomogą nam poczuć się zdrowo, a jednocześnie lekko i przede wszystkim zaspokoić apetyt i zapotrzebowanie na witaminy i minerały oraz substancje odżywcze.
Dzienny rozkład kalorii, a kolacja na ciepło
Jak powinna rozkładać się dzienna kaloryczność potraw? Przy trzech posiłkach dziennie śniadanie powinno pokrywać od 30 do 35% dziennego zapotrzebowania energetycznego, obiad od 35 do 40%, zaś kolacja od 25 do 35%. Co z przekonaniem o nie jedzeniu po 18, które ma być sposobem na piękną figurę? Kończąc pracę lub zajęcia późnym popołudniem lub wieczorem nie musimy rezygnować z wieczornego posiłku! Kluczem do sukcesu i zapewnienia sobie energii przez cały dzień jest świadome komponowanie posiłków, nawet tych jedzonych wieczorem. Obiadokolacja lub kolacja na ciepło, jedzona w pojedynkę lub z bliską osobą może być pyszna, a jednocześnie lekka i zdrowa dla Twojego organizmu. Jak przygotować taki posiłek?
Zacznijmy od obiadokolacji, które mają za zadanie zastąpić obiad i jednocześnie dać nam wystarczająco energii, by udało się uniknąć wieczornego podjadania niezdrowych przekąsek.
Obiadokolacja na ciepło dla zabieganych
W top 10 pomysłów na obiadokolację na ciepło z pewnością znajdą się makarony lub kasze z warzywami i pysznymi sosami. Po powrocie z pracy często jesteśmy zmęczeni i marzymy o czymś przyjemnym i komfortowym. Sycący, ciepły posiłek, który przygotujemy w kilkanaście minut to idealny sposób na nabranie energii do aktywności po pracy lub złagodzenie nerwów po stresującym dniu. Co poprawi nam nastrój?
Gotowe dania na patelnię, takie jak makaron kokardki ze szpinakiem w kremowym sosie Proste Historie trzymane w zamrażalniku stanowią świetną podstawę do pysznej obiadokolacji na ciepło. Po dodaniu krewetek, suszonych pomidorów i bazylii, podane z lampką wina, danie to może być naszym last-minute pomysłem na wyszukaną randkę, a uzupełnione o pokrojoną pierś z kurczaka lub wędzone tofu i prażone pestki słonecznika będzie świetnym posiłkiem dodającym energii do wieczornej nauki lub treningu.
Wśród dań na patelnię Proste Historie znajdziemy też sycące posiłki wegetariańskie – ciecierzyca z dynią w sosie curry oraz gulasz wegetariański z soczewicą to pyszne i zdrowe opcje na ciepłą obiadokolację pełną białka i błonnika, istotnych w diecie nie tylko osób dbających o linię.
Ciepłą kolację możemy stworzyć w kilkanaście minut także z mrożonych mieszanek warzyw oraz warzyw na patelnię Proste Historie. Mieszanka orientalna podana z makaronem ryżowym lub sojowym z dodatkiem mleka kokosowego, a także meksykańskie lub hiszpańskie warzywa na patelnię Proste Historie to pełnowartościowe dania bogate w witaminy, minerały, niezbędne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, a przy tym pyszny i kolorowy posiłek, który nie ma szansy szybko się znudzić.
Dla łasuchów i fanów dań mięsnych, jako obiadokolacja na ciepło świetnie sprawdzi się makaron-rurki w sosie z wędzonym boczkiem od Prostych Historii. W towarzystwie szparagów nabierze klasy i może stanowić kolejny z pomysłów na wyszukaną kolację, a z dodatkiem jajka dostarczy nam białka i doda energii na wieczorny trening.
Szybką obiadokolacją gotową w kilkanaście minut mogą być także dania chłodzone Proste Historie, takie jak gotowe pierogi ze szpinakiem i fetą lub pizza z pieca kamiennego łatwa w przygotowaniu w piekarniku, bogata w składniki i stworzona na cienkim, chrupiącym cieście. Niezawodnie poprawia humor i dodaje energii, jest świetna jako wieczorny posiłek na spotkanie z przyjaciółmi lub weekendowe oglądanie filmu w domowym zaciszu.
Wieczorne posiłki a węglowodany
Co z węglowodanami? Unikanie węglowodanów, zwłaszcza wieczorem, powoli możemy wkładać między bajki, podobnie jak zupełną rezygnację z tłuszczu w diecie. Oba te składniki niezbędne są do prawidłowego funkcjonowania organizmu, zwłaszcza, gdy wieczorami na przykład uczymy się lub, tym bardziej, trenujemy. Ważne, by pamiętać o wybieraniu węglowodanów złożonych, na przykład z produktów pełnoziarnistych oraz zdrowych, nasyconych tłuszczy, których źródłem są między innymi orzechy, oliwa z oliwek i awokado. Ostatni posiłek danego dnia należy jeść na minimum dwie godziny przed pójściem spać, ponieważ podczas snu procesy trawienne działają o wiele wolniej i tycie może być spowodowane właśnie jedzeniem tuż przed snem, niezależnie od jakości i wartości energetycznej posiłku.
Lekka kolacja na ciepło
Jeśli w ciągu dnia znajdujemy czas na większy lunch lub obiad, nadal możemy zjeść kolację na ciepło, warto jednak, by była lekka i jednocześnie zaspokajała nasz apetyt. Wśród top 10 pomysłów na kolację na ciepło nie może zabraknąć zup. Ciepła zupa na bazie świeżych warzyw bez konserwantów to dobre rozwiązanie na kolację. Oczywiście, nie musimy gotować zupy od podstaw, by zjeść ją ze smakiem po całym dniu. Pyszne zupy Proste Historie gotowe w 15 minut to idealna kolacja dla zabieganych.
Zupa cebulowa z grzankami Proste Historie to idealny comfort food na chłodne wieczory. Przyjemnie otuli nas i rozgrzeje, a chrupiące grzanki dołączone do produktu zaspokoją ochotę na niezdrowe przekąski.
Dla fanów dietetycznych, ale pysznych posiłków świetną kolacją będzie klasyczna zupa jarzynowa Proste Historie pełna świeżych warzyw. Zupę jarzynową możesz przyprawić tak, jak lubisz i zjeść na ciepłą kolację nawet na niskokalorycznej diecie, dostarczając organizmowi witamin.
Zupy krem Proste Historie: z białych, zielonych, czerwonych lub żółtych warzyw gotowe do przygotowania i zblendowania to opcja na kolację z fantazją, świetna także dla dwojga. Zupy te, wzbogacone oliwą z oliwek, dodatkiem chudego mięsa, tofu, tartego sera lub prażonych pestek dyni i słonecznika zamienią się w eleganckie danie niczym w restauracji. Gęsty i pełen smaku krem z warzyw to wspaniały i zdrowy posiłek także na diecie oraz jako propozycja dla dziecka-niejadka.
Kolacje na ciepło to dobre rozwiązanie zarówno dla zapracowanych, jak i dla freelancerów z nieregularnym trybem życia, studentów chcących pogodzić naukę z życiem towarzyskim, a także dla całej rodziny mogącej celebrować wspólnie wieczorny, ciepły i pożywny posiłek.